Brzdový systém sa používa na zastavenie auta, spomalenie alebo státie na mieste, kde chcete zaparkovať. Skladá sa z aktivačného prvku a brzdového mechanizmu. Musí sa udržiavať v dobrom pracovnom stave, pretože je nesmierne dôležitý pre bezpečnosť na cestách.
Rozlišovacie vlastnosti brzdových systémov rôznych druhov
Každé auto má servisný brzdový systém a systém parkovacej brzdy. Prvý typ je hlavný a používa sa vždy, keď chcete spomaliť alebo zastaviť auto. Obvykle má hydraulický aktivačný prvok. Hlavné súčiastky systému sú: pedál používaný na prevádzku systému, hlavný brzdový valec, ktorý konvertuje silu vodiča na hydraulický tlak, rúrky a hadičky, ktoré transportujú stlačenú brzdovú kvapalinu a brzdový mechanizmus, ktorý je zodpovedný za zastavenie každého kolesa. Druhý typ môže byť kotúčový alebo bubnový.
Parkovacia brzda sa obvykle používa pri parkovaní na svahu alebo pri dlhom parkovaní, pretože bráni samovoľnému pohybu auta. Používa sa tiež ako núdzový brzdový systém, ak ten hlavný zlyhá. Pracuje vďaka páke, ktorá je uložená medzi sedadlom vodiča a spolujazdca. Brzdná sila sa prenáša pomocou lanka. Ako mechanizmus parkovacej brzdy sa môže v autách používať brzdový bubon alebo brzdové strmene servisnej brzdy alebo samostatné bubny.
Niektoré autá majú elektronickú parkovaciu brzdu, ktorá sa aktivuje stlačením tlačidla, a brzdové platničky sa pohnú nie vďaka lanku, ale vďaka elektromotoru, ktorý je často zabudovaný priamo v strmeni.
Používanie a výmena: čo je potrebné vedieť
- Pravidelne merajte zvyšnú hrúbku brzdových kotúčov a platničiek: tieto súčiastky sa časom opotrebujú. V prípade silného opotrebenia sa výrazne zníži účinnosť brzdenia. Predlžuje sa tým aj brzdná dráha. Keď sú brzdové kotúče alebo brzdové platničky opotrebované, zväčšuje sa aj voľnosť pohybu brzdového pedála. Niekedy začne vibrovať.
- Pri montáži nových brzdových platničiek je lepšie odstrániť celý brzdový strmeň. Pomôže to odstrániť špinu a úlomky opotrebenia z kontaktných povrchov strmeňa, a zabráni sa tým zablokovaniu nových súčiastok. Brzdové platničky, ktoré sa pravidelne zablokujú, narúšajú účinnosť brzdenia.
- Občas namažte vodiace kolíky brzdových strmeňov. Inak sa môžu zablokovať. Je to extrémne nebezpečné, pretože môže zlyhať celý brzdový mechanizmus. Okrem toho sa brzdové platničky a kotúče predčasne opotrebujú. Kotúče sa môžu zvlniť vplyvom prehrievania. V týchto prípadoch auto začne ťahať do jednej strany a v kabíne auta budete možno cítiť spálený zápach.
- Brzdový systém pravidelne kontrolujte, či nemá nejaké úniky. Ak ich nájdete, používanie vozidla je zakázané. Nízka hladina brzdovej kvapaliny predstavuje riziko zníženia účinnosti bŕzd a celkového zlyhania brzdového systému. Príznakmi možných únikov sú stopy pod hlavným brzdovým valcom alebo pod kolesami, a spadnutie alebo zmäknutie brzdového pedálu.
topautodiely24.sk: iba kvalitné automobilové diely
Náš online obchod vám ponúka obrovský sortiment kvalitných súčiastok. Väčšinu z nich, najmä diely pre brzdový systém, si môžete kúpiť za zľavnenú cenu. Prihláste sa k odberu našich noviniek, aby ste boli prvý, kto sa dozvie o našich akciách.